Fakültemizden Düzce Belediyesine Açık Yeşil Alanlar Konusunda Proje Desteği

28 May

Fakültemiz ile Düzce Belediyesi arasında; Eğitim, Danışmanlık ve Proje konularında iş birliği yapılması için imzalanan protokol sonrası ilk çalışma “Düzce ili Açık Yeşil Alanlar” konulu proje oldu.

Düzce Belediyesinin talebi üzerine Fakültemizin Peyzaj Mimarlığı ve Orman Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri bir araya gelerek “Kent Kimliğinin Oluşturulması”, “Açık Yeşil Alanlar”, “Tasarım” ve “Bitkisel Tasarım” başlıkları altında dört çalışma grubu oluşturdu. Bu çalışma gruplarında 21 öğretim elemanımız gönüllü olarak görev aldı. Gruplar, bir ay süren hazırlık çalışmalarını; Fakültemiz Dekanı Prof.Dr. Haldun Müderrisoğlu başkanlığında, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Celal Kasapoğlu’nun katılımıyla 27.05.2019 Pazartesi günü Fakültemiz toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda sundular. Tanışma programıyla başlayan toplantı; Peyzaj Mimarlığı Bölümü Dr.Öğr. Üyesi Pınar Köylü hocamızın “Kent Kimliğinin oluşturulması” konulu sunumuyla başladı. Ardından, Prof.Dr. Osman Uzun hocamız Düzce ilinin kent merkezinde bulunan mevcut  “Açık Yeşil Alanları” ve oluşturulabilecek rezerv alanları örnekleriyle anlattı. Ayrıca, Düzce İmar ve nazım planlarına yer almasını elzem olan alanları harita üzerinde gösterdi.  Doç.Dr. Mehmet Kıvanç Ak hocamız ise Anıtpark, Avniakyolparkı ve İnönü parkının birleştirilmiş hali için yapmış oldukları taslak proje ve alternatifli projeler hakkında sunumunu gerçekleştirdi. Doç.Dr. Engin Eroğlu hocamız yapılması düşünülen açık yeşil alanlarda dikilmesi gereken bitkiler ile cadde ve sokaklarda dikilmesi gereken bitki tasarımlarını sundu. Son olarak Prof.Dr. Necmi Aksoy hocamız, mevcut cadde ve sokaklarda yanlış yerlerde ve yanlış cinste dikilmiş ağaçlar hakkında bilgilendirme yaptı.

Düzce Belediyesinin gelecek dönem peyzaj çalışmalarına ve gelecek nesillere bırakılması gereken Açık Yeşil Alanların şimdiden tespit edilip oluşturulmasına büyük katkı sağlayacak olan toplantı, sonraki bir araya gelene kadar yapılması gereken hazırlıkların belirlenmesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Celal Kasapoğlu’nun öğretim üyelerimize çalışmalarından dolayı teşekkür etmesiyle sona erdi.